خریداران شهاب سنگ چه کسانی هستند؟

مرکز خرید و فروش شهابسنگ

یکی از بزرگترین مشکلات شکارچیان شهاب سنگ، یافتن خریدار است. در این مطلب بررسی می‌کنیم که چه کسانی و به چه هدفی شهابسنگ خریداری می‌کنند.

البته ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که بزرگترین مشکل واقعی جویندگان شهاب سنگ در حقیقت تشخیص شهاب‌سنگ است؛ نویسنده‌‎ی این مطلب، طی یک سال گذشته تصویر صدها سنگ را دریافت کرده که دارنده‌ی آن‌ها تصور می‌کرده سنگ وی شهابسنگ است و قصد فروش آن را داشته است. بنابراین توصیه دنیای علوم زمین به علاقه‌مندان این است که پیش از اینکه به فکر فروش و قیمت شهاب سنگ باشند، توانایی شناسایی شهاب سنگ را به دست آورند.

کلکسیونرها

بدون شک بزرگترین بازار هدف شهاب‌سنگ‌ها، کلکسیونرهایی هستند که به هر شئ عجیب و گرانقیمت علاقه نشان می‌دهند. این دسته از افراد تمایل دارند تا روز به روز مجموعه‌ی خود را خاص‌تر کنند. برخی از آن‌ها نیز با یکدیگر رقابت می‌کنند تا اثبات کنند که کلکسیون خودشان فاخرتر از سایرین است.

مردم علاقه‌مند

چنین افرادی که از عموم مردم هستند، معمولاً توانایی خرید زیادی ندارند؛ بنابراین بیشتر توجه آن‌ها به سمت کندریت‌های کوچک و یا اسلایس (بُرش نازک) چند گرمی شهاب سنگ‌ها است و در نتیجه شهاب سنگ های ارزان قیمت را خریداری می‌کنند. برخی نیز ترجیح می‌دهند از یک تکه سنگ آسمانی به عنوان نگین جواهرات خود استفاده کنند. شهابسنگ‌های افتاده (بر خلاف یافته) که تاریخ دقیق سقوط آن‌ها نیز مشخص است، از این جهت طرفداران بیشتری دارند. چرا که افراد زیادی علاقه دارند مالک سنگی شوند که دقیقاً در روز تولد خودشان زمینی شده است!

مراکز علمی

دانشگاه‌ها و دیگر مراکز علمی که حوزه‌ی پژوهش آن‌ها بر کیهان شناسی، پترولوژی، ژئوشیمی و سایر موارد مرتبط متمرکز است، جهت انجام مطالعات خود معمولاً از چند گرم از شهاب‌سنگ‌های مختلف که در دسترس باشد را خریداری می‌کنند. گاهی اوقات ارزش علمی یک شهاب‌سنگ می‌تواند بسیار بالاتر از ارزش مادّی آن باشد؛ زیرا برخی از سنگ‌های آسمانی حاوی اطلاعات ارزشمندی از چگونگی تشکیل منظومه شمسی هستند.

خرید و فروش شهاب سنگ

جواهرساز و جواهرفروش

طی سال‌های اخیر و با افزایش علاقه‌ی مردم به شهاب سنگ ها، صنعتگران و فروشندگان حوزه‌ی جواهرات نیز به این سمت متمایل شده‌اند. شاید شهابسنگ‌ها به زیبایی الماس، زمرد، یاقوت و … نباشند؛ اما بدون شک خاص‌تر و کمیاب‌تر هستند. شهابسنگ‌های افتاده (بر خلاف یافته) که تاریخ دقیق سقوط آن‌ها نیز مشخص هستند، از این جهت طرفداران بیشتری دارند.

معامله‌گران شهاب‌سنگ

دلالان و معامله‌گران همواره به دنبال بازارهای پرسود هستند؛ اگر شهاب سنگ سود خوبی داشته باشد، بی‌شک آنها نیز سهم خود را می‌خواهند. چنین افرادی مستقیماً شهابسنگ‌ها را به قیمت نسبتاً پایین از یابنده‌ها خریداری می‌کنند و به قیمت بسیار بالاتری به کلکسیونرها می‌فروشند (چراکه کلکسیونرها معمولاً وقت کافی برای چنین کاری ندارند).

منبع: انجمن شهاب سنگ

یک دیدگاه در “خریداران شهاب سنگ چه کسانی هستند؟

  1. جبار محسنی پاسخ

    سلام من چند عدد سنگ دارم یکی حدود ۴/۵کیلو وزن دارد سوراخ‌های ریزی دارد ورگهای زرد و نارنجی رنگ هست بسیار شفاف واثر انگشت شصت دارد جذب آهن ربا ۱درصدالی۲درصد دارد چند عدد دیگر مثل صرب براق و جذب آهن ربا بسیار زیادی دارد درخدمت شما هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 10 =